Про мене

Моє фото
Давайте знайомитись. Я, Мартинюк Іванна Петрівна. Народилася 18 квітня 1990 року в с. Боб'ятин. Працюю вчителем початкових класів в Боб'ятинському НВК "ЗШ І - ІІ ступенів - дитячий садок"

неділя, 27 грудня 2015 р.

Конспект уроку математики 4 клас

Тема уроку: Множення у випадку кількох нулів у множнику. Розв’язування задач з буквеними  даними.
Мета уроку: ознайомити учнів із випадком письмового множення, коли всередині є нулі; опрацювати задачу з двома буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: девіз, лисичка, їжачок, білочка, лісовичок, вовк, пан Коцький, ведмідь, листочки, грибочки, шишки, горішки, бочки з медом, глечики зі сметаною, ялинки, кетяги калини.
Тип уроку: урок – подорож.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Один, два, три, чотири, п’ять!
Ми умієм рахувать.
Вмієм креслити відрізки,
І розвязувать задачі,
Ми – активні не ледачі!
Девіз уроку математики:
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатися – доказово!
Для всіх – обов’язково!
Завдання уроку (Слайд 2)
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-          Сьогодні у нас не просто урок, а урок – подорож. Ми подорожуватимемо осіннім лісом. А в кінці подорожі потрапимо на галявину чудес. Але щоб потрапити на неї, ви повинні подолати багато перешкод і виконати завдання усіх лісових мешканців. А завдання ми виконуватимемо по темі: «Множення у випадку кількох нулів у множнику. Розв’язуватимемо задачі з буквеними даними».
-          Отже, вирушаймо.
ІІІ. Контроль, корекція і закріплення знань учнів.
1.      Перевірка домашнього завдання.
-          Ми з вами вийшли із школи і попрямували до лісу.  І нас зустрів перший лісовий мешканець. Відгадайте, хто він.
Сидить у лісі на пеньочку,
Веде звірів у таночку.
Береже добробут лісу
Дідусь добрий…(лісовик)
-          Правильно. Це Лісовичок. Він хоче перевірити чи виконали ви домашнє завдання і чи правильно.
-          Зачитайте відповідь до задачі №437.
-          Зачитайте результати обчислень у порядку зростання № 438.
(171, 13836, 137960, 248577)
-          Молодці! Від Лісовичка отримуєте по – осінньому листочку.
2.      Усні обчислення.
-          Ми продовжуємо іти стежкою і тут нам на зустріч лісова пустунка. Хто це?
Що за дивна непосида,
На стежину шишки кида,
З гілки скік та скік на гілку
Упізнали, друзі… (білку)
-          Вона пропонує вам виконати усні обчислення прикладів. Отримайте від Білочки горішки.
А)Гра «Закінчіть логічний ланцюжок» (Слайд 3)
-          А тепер розв’яжіть задачі Мудрої Сови. (Слайд 4, 5)
-          Молодці!  Отримайте від неї  шишки.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.      Підготовчі вправи.
-          І знову ідучи стежиною ми зустріли ще одну тваринку і він не хоче нас відпускати в похід далі, якщо ми не відгадаємо хто він і не виконаємо його завдань. Готові і далі працювати?
В лісі він без сумки ходить
Яблука й гриби знаходить.
Спина – голки. Очі – намистинки.
Хто це там, біля ялинки? (Їжачок)
-          А Їжачок приніс яблучка. Допоможіть Їжачкові. Ви повинні розв’язати приклади. (Слайд 7)
-          Молодці! Ви впоралися із завданням. Ось вам по яблучку від Їжачка.
-          Вирушаємо далі.
2.      Пояснення нового матеріалу.
-          Наступна лісова мешканка, яка нас зустріла – це Лисичка. Вона хоче , щоб ми її пояснили як виконати множення у випадку кількох нулів у множнику.
-          20095 * 2. Для того, щоб виконати дане множення спочатку треба 5 помножити на 2, дорівнює 10; 0 пишемо 1 запам’ятовуємо. 9 множимо на 2, буде 18 та ще 1, буде 19; 9 записуємо, 1 запам’ятовуємо. 0 множимо на 2, буде 0 та ще 1, буде 1. 0 множимо на 2, дорівнює 0, записуємо 0. 2 помножити на 2 буде 4. Добуток 40190.
-          Тепер Лисичка наша знає як правильно виконувати таке множення. За це ви отримуєте грибочки.
-          Прямуємо далі на галявину.
3.      Первинне закріплення (№ 441) Гра «Полічи з Сорокою»(Слайд 9)
-          Але що ж це таке? Нас зустрічає лісова мешканка. Погляньте на малюнок. Хто вона? Правильно - це Сорока. Допоможіть їй виконати завдання.
2306 * 6                     40801 * 9                               40059 * 3
-          Продовжуємо нашу подорож.
Фізкультхвилинка (Слайд 10)
-          А наступний мешканець Ведмедик пропонує трохи нам відпочити. Зробимо зарядку.
Осінь в сад наш завітала –
Усі яблука зібрала.
Поскладали в козубки,
Й ми смакуєм залюбки.
-          Молодці! Відпочили. Отримайте бочечки з медом від нашого Ведмедика і вирушаємо в подорож далі.
V. Розвиток   математичних знань.
1. Самостійна робота(№ 442)
- А ось і останній мешканець, який нас чекає. Це – Вовчик. У нього для вас теж є завдання. Він хоче перевірити чи знаєте які числа називають парними, а які непарними.
- Назвіть серед поданих чисел парні.
- Парні числа вам треба збільшити у 6 разів, а непарні – зменшити на 6.
1 варіант.                                                                  2 варіант
20756 * 6 = 124536                                                  3015 – 6 = 3009
4006    * 6 = 24036                                               17201 – 6 = 17195
-          Отримайте від Вовчика по ялиночці.
2.      Робота над задачею (№ 443). Допоможи пану Коцькому (Слайд 11, 12)
-                 В. -  kпо 1224 м      ?
      М. – с по 208
- Про що розповідається в задачі?
- Скільки місць у великому залі кінотеатру?
- Скільки місць у малому залі кінотеатру?
- Що відомо про кількість глядачів у великому залі?
- Що відомо про кількість глядачів у малому залі?
- Яке питання задачі?
- Чи можемо одразу дати відповідь на питання задачі?
- Що треба знайти спочатку?
- Якою дією?
- Що знайдемо далі?
- Якою дією?
- Що знайдемо потім?
- Якою дією?
- На скільки дій задача?
1224 * k– кількість глядачів за 1 день у великому кінозалі
208 * с – кількість глядачів за 1 день у малому кінозалі
1224 * k + 208 * с – кількість глядачів за день у кінотеатрі.
(Якщо k = 5, с = 4, то: 1224 * k+ 208 * с = 1224 * 5 + 208 * 4 = 6952 (гл.))
-          Пан Коцький задоволений вашою роботою.
3.      Самостійна робота (№ 444). Хитра задача (Слайд 13)
-          Самостійно розв’яжіть задачу ІІ способами.
І спосіб                                                         ІІ спосіб
27 * 3 – 18 * 3 = 27 (км)                  (27 – 18) * 3 = 27 (км)
VІ. Підсумок уроку.
-          Що нового ви дізналися на уроці?
-          Як виконується множення у випадку кількох нулів у множнику?
-          Як розв’язати задачу з буквеними даними?
-          Молодці! Ви всі сьогодні гарно попрацювали на уроці.
VІІ. Домашнє завдання.

№ 445, 446 с.


Вмиховний захід "Осінь в лісі"

Осінь в лісі
Мета: закріпити знання учнів про зміни в лісі восени, про підготовку тварин до зими. Розвивати пізнавальні інтереси, викликати бажання дізнаватися більше про природу рідного краю. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
1 учень :
Прислухайся! Земля співає!
І линуть звуки чарівні.
Усе в природі голос має
Й свої наспівує пісні.
Заграло листя на тополі,
І очерет зашелестів.
Чарівні звуки линуть в полі,
Звучать мелодії без слів.
2 учень :
Осика листячком тріпоче,
Сосна задумливо шумить.
Далеко в небі грім гуркоче,
З-під кореня вода дзюрчить.
Ось стогне дуб, верба зітхає,
Он павутиннячко дзвенить.
Струмочок весело співає —
Усе в гармонії звучить!
3 учень :
Була земля квітками вкрита,
Скрізь сонце, радість і тепло.
Та ось поглянь, нема вже літа,
Кудись з туманом попливло.
Мабуть, у вирій полетіло,
Вслід за птахами вдалечінь.
І листя раптом пожовтіло,
А в небесах — чарівна синь.
4 учень :
І стало тихо... Зовсім тихо.
Вже й ластів’ята не дзвенять...
Лиш падають плоди з горіха
Й листочки з дерева летять.
А трави стали шовковисті,
І чути запах полину.
Лиш вітерець в осіннім листі
Співає пісеньку сумну.
5 учень :
Бо це вже осінь наступила,
Зажуру тиху розлила.
Все золотом осіннім вкрила,
Туманом землю сповила.
Тепер у лісі і у полі
Не ті мелодії звучать.
Та й затихає все поволі...
Все у природі буде спать.
Пісня «Диво осінь»
Осінь :
От і молодці! До зими всі підготувались. А тепер я вас поведу у казку. Ви всі сідаєте ось там, а сюди прийдуть звірята і покажуть нам, як вони живуть і як готуються до зими.
Я — Осінь! Всюди походжаю,
Фарбую листя кленів та дубів.
Грибів, горіхів у запасі маю
Й силенну-силу різних кольорів.
Я в ліс прийшла, щоб у звірят спитати,
Як до зими готуються вони?
Мені обов’язково треба знати,
Бо ж скоро сніг накриє все крильми.
Гном 1: От такої. Про всіх Осінь сказала, а про нас ні слова. А ми ж Гномики – трударі, без нас ліс пропав би.
Гном 2: Тільки подумайте про звірят сказала, хоч їх діти і так бачать. А ми ж буваємо невидимі, так про нас і не сказала. А без нас ліс пропав би.
Гном 3: А ми станемо видимі. Нас діти побачать і Осінь теж.
Гном 4: Правильно, йдемо до дітей. Привіт – привіт! Ми теж до вас на свято прийшли.
Гном 5:А знаєте, що ми живемо у вашому лісі? Ні? То подивіться на нас. Ми трудимося день і ніч, щоб ліс не занедужав, щоб дуже не заріс, щоб болото його засмоктало, щоб у лісі гарно було.
Гном 6: Але взимку ми не дуже любимо виходити з нашої хатки, бо холодно. Тому восени ми робимо різні припаси і щоб чай був запашний у нас з малини і липи, щоб було нам що їсти – грибочки сушимо. Любимо ми затишок, щоб тепленько було у хаті.
Гном 7: Ну, давайте порадуємо Осінь і дітей на святі пісенькою.
Пісня «Гномик»
Осінь: Покличу я лісовичка, спитаю,
Чи все за планом в його лісі йде?
Хоч я й сама, звичайно, добре знаю,
Що лежнів по лісах нема ніде!
Всі до зими готуються завзято,
Щоб був запас і жиру, і харчів...
Тут трудяться у будень і у свято,
І вже зробити кожен щось зумів.
Лісовичку! Виходь-но на розмову!
До тебе в гості я у ліс прийшла.
Сьогодні в лісі гарно, так чудово —
Багато світла, золота й тепла!
Лісовичок :
Агов! Іду! Спішу про все сказати:
Гриби, горіхи, жолуді тут є,
І ягоди, які пора збирати,
І фрукти також — кожному своє!
Хтось їсть багато — жир той запасає.
Хтось риє нірку, лагодить дупло.
А хтось горішки, ягідки збирає,
Щоб взимку ситно й затишно було.
Тепер давай всіх звірів поскликаєм,
Хай кожен скаже, як він готувався.
Зі святом осені усіх їх привітаєм.
Виходьте, звірі! Хто там де сховався?
(Лине музика. Звірі сходяться по одному. Першою йде Лисичка).
Лисичка :
Добридень, Осене-царівно! Яка ти гарна і чарівна!
Й тобі, Лісовичку, уклін. Господар в лісі ти — один!
А в мене в нірці чисто й сухо. Багато листя й потеруха.
Мені в ній затишно буває, як з полювання прибігаю.
Запасів їжі не роблю та й зиму цілу я не сплю.
Бо спритна я, а не лежуха — на зиму справила кожуха,
Тож лютий холод не страшний, спробуй-но, кожух який! 
Вовк :           
Здорові будьте! Всім привіт! Який же в нас чарівний світ!
Неначе в казці, всі зійшлися, а скрізь краса і жовте листя...
На зиму й я не засинаю, полюю, здобич доганяю.
А лігво я своє поправив, новий кожух на зиму справив.
Вовки — це лісу санітари, ми приймемо зими удари
І не здригнемося — ми сміливі, швидкі і сильні, не ліниві.
І справи в нас завжди чудові — ми до зими усі готові!
Лисичка :
Вовчику! Давай подивимося, чи діти такі ж спритні і швидкі, як ми. Розділіться на 2 команди і пограємо гру «Пятеро одного не ждуть».
У коло ставлять 4 стільці, але запрошують 5 дітей. Під музику всі бігають навколо них. Музика закінчується — усі сідають. Кому не вистачить стільця, той виходить. Ведучий забирає один стілець і т. д. Хто першим сяде на останній стілець, той переміг.
(Вибігає Зайчик, перелякано озирається, стрибає).
Зайчик :        
Хто оце мене гукав? Я так біг, ледь не пропав.
Вітер листя піднімає і на мене все жбурляє.
В лісі стільки шуму-гаму, я злякавсь, згубив я маму.
Як же далі жити маю?
(Звертається до всіх).
Ой, привіт! Усіх вітаю!
Я не мав ніколи хати, де той затишок шукати?
А зима прийде холодна, зла, вреднюча і голодна.
Ні морквинки, ні капусти... Всюди голо, всюди пусто.
Але шубку я придбав, сам про себе все ж подбав.
Шубка ця, як сніг біленька, я ще й бігаю швиденько...
Як спасатися я знаю — що є сили утікаю.
А як дуже вже злякаюсь — під ялинку заховаюсь.
(Зайчик виконує пісню).
(На сцену вибігає білочка з кошиком, у якому горішки, шишки, жолуді).
Білочка :
Добрий день! Усім привіт! Справді, чарівний наш світ!
З дуба я на дуб стрибала — від куниці утікала,
Аж дивлюсь, в добрі і в мирі розмовляють різні звірі.
Тож скажіть мені, будь ласка, сон, можливо, це чи казка?
Взимку я живу в теплі у гніздечку чи в дуплі,
Їжі теж чимало маю, бо старанно припасаю
Жолуді, гриби, горішки, ягоди і шишок трішки.
І ховаю це повсюди. Як не з’їм, то знайдуть люди.
Навесні ж насіння це проросте у деревце.
А тепер давайте пограємось і побачимо, хто більше знайде грибочків у нашому лісі.
 (Розкидає грибочки і зав’язує очі двом дітям. Вони збирають гриби у кошики. Хто більше зібрав, той переміг.)
(На сцену вискакує Жабка).
Жабка :
Що тут робиться — не знаю. Я вже холод відчуваю.
А, це Осінь вже прийшла, холоднечу принесла.
Добрий день! Усіх вітаю! Скоро спати я лягаю.
В мул глибоко зариваюсь й потихеньку відключаюсь.
І дивлюсь чарівні сни аж до самої весни.
Взимку ж холод все проймає, їжі взимку не буває.
Всі комарики й мурашки, мухи, бабки і букашки
Позалазили в квартирки: у щілинки, в дупла, в дірки —
Й залягли на зиму спати, хто їх буде там шукати?
Жабці виходу немає, жабка спати теж лягає.
Бо холодна та зима, в мене й кожушка нема.
(Діти виконують пісню на вибір учителя).
Черепаха :
Я вітаю всіх у лісі: звірів, Білку на горісі,
Осінь, наче сто пожеж, і Лісовичка старого теж!
Хто про зиму щось скрекоче? Він, мабуть, на холод хоче?
Кажуть, що зима буває, але я про це не знаю.
Та і як про це нам знати? Скоро ми заляжем спати!
Мирні й добрі ми тварини, споживаємо рослини,
Але взимку, кожен знає, що рослинок не буває.
В панцирі в зимові дні буду слухати пісні
Ті, що річечка співає, їх вона багато знає.
Я пропоную вам погратися у гру «Угадай овоч або фрукт»
Їжачок :
Тут вас так багато! Що сьогодні? Свято?
Добрий день! Усіх вітаю і здоров’ячка бажаю.
Бачу ліс позолотів, листя я збирать побрів.
Буду ямку ним мостити, щоб в теплі зимою жити.
Тобто спати у теплі, а не на сирій землі.
Треба листячка багато, щоб була тепленька хатка.
Восени я наїдаюсь, добре жиром запасаюсь.
Круглим я стаю, як м’яч, товстим і тугеньким, бач?
А зимою сплю і сплю, дням і ночам лік гублю.
А як сонечко пригріє, я прокинутися мрію.
Пісня «Осінь - чарівниця»
(На сцену перевальцем виходить Ведмідь).
Ведмідь :
Я усіх гостей вітаю і приємних снів бажаю.
Діткам всім потрібно знати, що й Ведмідь лягає спати
На усі зимові дні. Сон пройде аж навесні.
Шубу літню я змінив, а товсту-товсту надів,
Ще й жирком запасся теж, їм щодня — не знаю меж.
Їсти треба так багато, щоб зимою добре спати.
Я барліг собі придбав, листя й гілля натягав,
А іще сухого моху, словом, усього потроху.
У барлозі під снігами у ведмедиці, у мами
Народиться ведмежатко, гарне буре немовлятко.
А весною, днем ясним, мама вийде разом з ним.
(На сцену вибігає Ворона, махаючи руками-«крилами»)
Ворона :
Кар! Кар-кар! Усі розказують про себе,
Хто взимку їсть, хто взимку спить...
А що мені робити треба? Куди себе мені подіть?
Ведмідь великий, в теплій шубі, я — боса, навіть без панчіх!
Ведмідь ще й спить, себе він любить!
Я ж гола й боса, як на гріх!
У вирій сил нема летіти, а тут як зиму пережити?
Можливо, нірку пошукати, щоб також зиму переспати?
Скажіть мені, порадьте, діти, ну, як ту зиму пережити?
(Вчитель пропонує дітям, щоб вони подумали, як Ворона має пережити зиму. Діти з залу на свій розсуд дають поради. Персонажі залишають сцену).
1 учень :
Осіння казка в лісі відбулася.
Всі розійшлись, бо справ багато є.
У кожного робота ще знайшлася,
То й доробляє кожен щось своє.
Бо дуже швидко теплі дні минають.
Поменшав день, і стала довга ніч.
Тумани сиві землю сповивають,
Так мало сонця — ось у чому річ...
2 учень :
Краса і заворожує, й чарує,
Дивує розмаїттям кольорів.
А кожен звір прихід зими вже чує
Й підготуватися по-своєму зумів.
Утеплили хто лігва, хто барлоги,
Гніздечка й нірки, їжу запасли.
Та в кожного у серденьку тривога,
Хоч все вони зробили, що могли.
3 учень :
До зустрічі зими готуються і люди,
Щоб взимку з їжі все у них було.
Є хліб, картопля, та й до хліба буде,
В домівці кожній — затишок, тепло.
Тому про звірів ми не забуваймо,
Колись морквину зайчику дамо...
Весь їхній біль до серденька приймаймо,
Бо ж ми людьми у світі живемо.
4 учень :
Насипте крихт узимку в годівничку,
А пташечка зрадіє й поклює.
Ви так врятуєте горобчика й синичку,
Бо в вас у грудях добре серце є.
У світі треба з добрим серцем жити,
Це так важливо вже з маленьких літ.
Людина в світ іде добро творити
І ласкою збагачувати світ.
5 учень :
Вже осінь. Падають каштани.
І листя з дерева летить.
Над лугом стеляться тумани,
І ліс задумливо шумить.
Вдень струни бабиного літа
Блищать на сонці і дзвенять.
Пташки останні сумовито
У вирій, в теплий край летять.
6 учень :
В гніздечках, де пісні дзвеніли,
Вітрець у тихі дні живе.
Дощі осінні їх помили.
А в небі хмарка знов пливе...
І знову дощик накрапає,
І потускніли кольори.
Це осінь тихо походжає,
І дощик сіється згори...

Пісня «Про осінь»


Найвизначніший місіонер, духівник, релігійний велетень – це митрополит Андрей Шептицький. Один із священнослужителів сказав, що цю неймовірно велику постать не може проминути мовчанкою ні приятель, ні ворог, ні убогий, ні багатий, ні політик, ні аполітичний тип, ні релігійна , ні безрелігійна людина, ні науковець, ні письменний; ніхто не може і не сміє. Такі люди дорогі для нації і складають її золотий запас.
            Родом Андрей Шептицький з Львівщини. Майбутній митрополит отримав належні походженню прекрасне виховання і освіту. Спочатку вдома, згодом – у гімназіях Львова та Кракова. Студіював право та теологію у Вроцлавському та Краківському університетах. Одержав титул доктора права Ягеллонського(Краківський) університету, навчався на юридичному факультеті у Мюнхені, на філософському – у Відні.
            Визначній постаті митрополита Андрея Шептицького належить важливе місце у формуванні націєтворчих і державотворчих процесів, зокрема – царині консолідації української нації. Він, лишаючись на рідному українському ґрунті, переріс у постать вселюдського масштабу,ставши одним із найвизначніших діячів української історії у культури XX століття. Всебічна обдарованість Великого Українця, глибокий аналітичний склад розуму асоціювалися з мудрою тактикою глави Церкви та громадського і політичного діяча. Андрей Шептицький – відважний політик, який не тільки провів галицьке українство через дві світові війни і жорна окупацій, але й залишив вражаюче актуальне бачення української держави, ставши духовним будівничим української нації.
            Андрея Шептицького з – поміж політичних діячів вирізняла особлива сміливість. Він був здатний плисти проти течії тоді, коли вона, на думку митрополита, несла його народ у невірному напрямі. Його «земною» метою була українська державність. Шептицький розумів, що врятувати українців без держави неможливо, тому і був абсолютно послідовним у досягненні цієї мети.   
            Він постає в нашій уяві як символ нескореного духу нації, її працелюбності, толерантності, незламності, мудрості. У посланні до духовенства «Наша програма» Андрей Шептицький писав: «Я українець з діда - прадіда». Піклування про долю України для митрополита Андрея було справою всього його життя. Вражають останні прижиттєві слова патріота: «Україна звільниться від свого упадку та стане державою могутньою з’єдениною, величавою, яка буде дорівнювати другим високорозвиненим державам. Мир, добробут, щастя, висока культура, взаємна любов і злагода будуть панувати в ній».
            Проявом глибокого патріотизму митрополита Андрея, на думку професора Анатолія Колодного, було те, що Україну він називав «Рідною Хатою». Це не просто вислів, саме українська хата була тією колискою нашого народу, в якій від покоління до покоління передавалися його традиції, художні смаки, мораль, світобачення.
            Думки і поучення митрополита Андрея у посланні «Як будувати Рідну Хату», мабуть, більш актуальні сьогодні, аніж тоді, коли він їх уперше писав, а це 1941 рік, тобто за 50 років до прийняття Акта про проголошення незалежності України. Документ «Як будувати Рідну Хату» містить вказівки, як вийти із важкого становища, як морально оздоровити жителів нашої держави.
            Духовні заповіти Андрея Шептицького можуть сприяти консолідації сучасної української нації, нації політичної, державницької, але ментально розшарпаної, духовно розрізненої. А митрополит знав, як це зробити «Ясно, як на долоні, що Рідна Хата не повстане, що не буде українського моноліту, коли українці – самостійники не зможуть, всупереч усім різницям, які їх ділять, завести поміж собою якнайбільшу єдність. Тієї єдності Україні треба, і ця потреба накладає на нас усіх обов’язки, від виконання яких залежить ціла будучність Батьківщини. Якщо хочемо всенаціональної Хати хотінням глибоким і щирим, якщо та воля не є тільки фразою, ілюзією, то вона мусить проявлятися діяннями, і те діяння мусить вести до єдності».
            Для Андрея Шептицького Батьківщина, нація – поняття насамперед духовне і моральне, що перебувають в єдності і творять єдиний живий організм. «Завдання українського народу буде в тому, щоб створити такі суспільно – християнські обставини, які запевнювали б громадянам правдиве і стале щастя та мали досить внутрішньої сили, щоб поборювати тенденції внутрішнього розкладу й успішно захищати межі від зовнішніх ворогів. Такою могутньою та запевняючою щастя всім громадянам організацією може бути Батьківщиною тільки тоді, коли буде подібний до моноліта організм; словом, коли це буде не тільки матеріальне, але й моральне тіло».
            «Що ж робить якесь число людей народом? - запитує далі він. Передовсім мова. Всі, що по – українськи говорять, або що вважають українську мову за рідну, будуть становити український нарід». Отже, для митрополита мова є одним із чинників, що творять народ. Адже рідна мова закладена в людині на рівні національного генетичного коду. Крім мови конституційним елементом національності буде, на думку Шептицького, стихійна, малосвідома воля всіх одиниць об’єднання в одну організацію.
            Андрей Шептицький – це надзвичайно чітке бачення того, якою має бути держава Україна, як її треба будувати і які підводні камені траплятимуться на цьому шляху. Він не сумнівався, що Боже Провидіння дасть українському народові виконати його природне право – «вибрати собі і встановити форму управи своєї Рідної Хати», але закликав до мудрості, моральності й інтелектуальної глибини у справі реалізації цього права. Тому доля Рідної Хати у наших з вами руках.
            Андрей Шептицький був аристократом за походженням і без сумніву, справжнім аристократом духу. Захищаючи свою Церкву від  мінливих штормів епох, Митрополит Андрей турбувався і про душу кожного.
             На першому місці, за Шептицьким, мусить людина зайнятися тим, що головне, себто відступленням від гріха й боротьбою з пристрастями, що любові противляться. Така є любов початкуючих; її треба кормити як малу дитину, гріти й берегти від смерті, від зіпсуття, яким є тяжкий гріх. На другому місці завданням людини. Її зайняттям є те, щоб поступала в любові. Головний намір людської душі звертається до того, щоб любов кріпшала, зростаючи. Неначе дитину треба викохувати й виховувати та допровадити її до зрілості мужеського віку. Третім завданням зайняттям чи наміром людської душі з часом стається виключно те одне, щоб злучитися та пристати до Бога, щоб Ним тішитися і Ним користуватися. Такою є любов завершених, що так як апостол бажають розв’язатися і бути з Христом.
            Митрополит пише про те, що кожна людина формується у молодості: «Людині легше бути такою, якою вона була у молодості. Хто виховався в родині тверезій і чесній, той ніколи не вп’ється, бо від батьків навчився уникати п’янства. Кому батьки змолоду говорили, що красти є гріхом, і що людина Божа того не робить, той не буде злодієм».
            Кир Андрей настановляє, що релігійно – катехитичне виховання батьками власних дітей є великою відповідальністю перед Богом: «З цього видно, як батьки можуть відповідати за гріхи своїх дітей. Менше б було гріха на світі, коли б всі батьки хотіли та вміли дітей своїх по – Божому провадити».
            Владика, подібно як філософи, вчить, що кожна дитини є tabula rasa – чиста дошка, на якій залишиться назавжди те, що напишуть на ній. «Душа дитини – як м’який віск, з якого можна все зробити. Кожне слово батьків і все, що дитина бачить і чує, засвоюється в молоденьку пам'ять і залишається на ціле життя».
            Митрополит повчає, що ранній період дитинства – це час,в якому формується індивідуальність дитини. У цьому часі дитина як губка – вона повністю всмоктує будь – яку інформацію від власних батьків. «коли дитина чує прокльони, той не хотячи до них звикає. Коли дитина бачить, що батьки взаємно не шануються – вона вчиться батьків не шанувати. Коли дитина в хаті звикне бачити горілку, коли побачить батька або матір п’яними, у молодечу душу вщепиться та страшна хвороба п’янства, і може по роках розвинутися і довести людину до погуби».
             Кир Андрей попереджає батьків, щоб вони пильнували своїх дітей і слідкували і ким їхні діти дружать. Він стверджує, що товариство, в якому виростає дитина, має великий вплив на її цінності, характер, ментальність. «Коли батьки не будуть стерегти дітей від поганого товариства, від пустих, нечемних забав – дитина виросте пустою і буде мати схильність до розпусти. А може, навіть, і у молодому віці зійти цілком на бездоріжжя, змолоду вже стратити невинність, змарнувати свою долю, погубити свою душу».
            Владика підкреслює, що дитину всьому треба вчити з дитинства. Це є єдиний час у житті кожної особистості, у якому формуються найважливіші принципи її життя. З самого дитинства дітей потрібно навчити молитися, бо пізніше це дуже важко зробити. З найменшого віку треба дитину вести до Церкви, бо у старшому віці вона буде без причини нехтувати Святою Літургією.
            Шептицький наголошує, що надзвичайно важливою є катехизація дітей. «А катехизація після Вечірні може ще важливіша для дітей. Бо як без неї дитина навчиться Катехизму, як буде християнською дитиною? Як виросте чесною дитиною? Як зможе по – християнськи жити і спасти свою душу».
            Є надзвичайно важливим особистий приклад християнського життя батьків для дітей. Батьки повинні із усіх сил старатися зберегти своїх дітей від впливу поганого прикладу зі сторони інших. Владика запевняє про те, що це є критерієм половини праці християнського доброго виховання дітей. Він просить батьків постійно молитися до Господа Бога про благодать у такій важливій справі, як виховання власних дітей.
            Митрополит настановляє, подібно як філософи, що у житті існує бумеранг. Тобто, як батьки виховували своїх дітей, так само колись їхні діти будуть ставитися до них. «Кому Бог на дітях благословить, той має щасливу старість. Хто про дітей не дбає, гірко у старості спокутує за всі хиби і помилки поганого виховання дітей».
            Андрей повчає, що існує бумеранг не тільки для батьків, а також для дітей. «Ви ж діти, пам’ятайте, що вам колись по літах ваші діти відплатять любов’ю за любов, яку ви мали до своїх батьків». Ті діти, які шанують своїх батьків будуть благословенні Богом, а ті, які не шанують – самі собі виносять вирок на страждання.
            Митрополит попереджує батьків, щоб вони ніколи не проклинали своїх дітей. «Страшною є річчю, коли батьки проклинають своїх дітей. Так зробив Ной, але не без промислу Божого. А Бог таке допустив, щоб на всі часи залишити страшний приклад для дітей, як мають батьків шанувати. Звичайно, батькам не годиться таке робити, навіть хоч би і тяжко провинилися їхні діти».
            Історія людського суспільства поклала на батькову голову відповідальність за своїх дітей, за організацію життя родини, коронувавши їх якнайперших та незамінних вихователів у житті кожної людини. Батьківська мудрість є духовним надбанням дітей, сімейні стосунки побудовані на громадянському обов’язку, відповідальності, мудрій любові й вимогливій мудрості батька і матері, самі стають величезною виховуючою силою. В сім’ї однаково важлива роль належить як батькові так і матері. Про силу виховного впливу батьків красномовно говорять такі українські народні прислів’я і приказки: «Який кущ, така й хворостина, який батько, така й дитина», «Які мама і татко, таке й дитятко».
            «Виховувати дітей – право і обов’язок батьків. Це зрозуміло, оскільки виховання є продовженням народження дитини. Той, хто привів дитину на світ, передусім повинен бути відповідальним за її виховання. Сама природа вимагає від батьків виконувати цей обов’язок. Якщо батьки не виконують його, то шкодять дитині і суспільству. Обов’язком і правом батьків є відвести дітей до школи. Кожна школа є частиною родини, яка виконує функцію виховання людини.»
             Найважливіша справа для Церкви, народу й родин – аби діти були добре виховані. Коли дитина від дитинства навчиться боятися Бога, заховувати Його святі заповіді, дбати про Божу благодать, стерегтися гріха, тоді й у житті буде добрим, совісним чоловіком, правдивим християнином і принесе батькам, Церкві та Батьківщині потіху та славу і буде працювати з хистом для Бога та ближніх. А навпаки, коли дитина не навчиться катехизму, коли не вправиться замолоду в боязні Бога та совісному виконуванні обов’язків, виросте людиною, яка не зуміла бути доброю та виконати своїх обов’язків супроти Бога та ближніх.
            Шептицький звертається до вчителів: «Ви, що працюєте безпосередньо над вихованням молодіжи, старайтеся о просвіченні їх розуму, но не менше о благородненє їх сердець. Давайте молодіжи таку просвіту, котра б їх научила не лиш теорії, але також і практики життя. Учіть їх жити… Нехай вже молоді діти учаться любити свою землю, нехай учаться діти при ній працювати… Виробляйте в молодіжи самостійність, індивідуальність, учіть їх на себе більше числити, ніж на других, не оглядатися н поміч правительства і краю, але власною ініціативою дороблятися самостійного биту».
            Навіть, коли інтелектуальний розвиток дітей покладений на школу, батьки й надалі залишаються при виборі куди посилати дітей вчитися. Це право надається їм природнім законом, бо учні перш за все є їхніми дітьми, а тоді вже громадянами. Таким чином, дитина залишається під батьківською опікою до поки не виросте. Батьки мусять вибирати і наполягати на усесторонньому вихованні дитини в школі.
            Добро родини – суспільства можна досягти лише в тому випадку, коли моральний порядок є присутнім у ньому. Василь Чамарник підкреслює це у творчості Митрополита Андрея: «Лише мораль, етика та духовні ідеали, будують спільний лад…» Для Митрополита є неможливо побудувати добробут та справедливі відносини. Якщо кожна особа вважатиме мораль за приватну справу та будуватиме власну ієрархію цінностей. Є неможливим визначити моральні ідеали, бо людська природа є слабкою і завжди є тенденція до власного егоїзму. Вивищуючи «Я», особа ставитиме власне добро на першому місці; а «моральне може залежати від окремої людини, а для побудови доброго суспільного ладу – мусить бути законом Божим…»
             Щоб вберегти дітей від великої небезпеки, нехай батьки впроваджують у родинне життя спільні молитви і то співані. Нехай читають вголос Святе Письмо і побожні книжки, нехай кожна дитина на грудях носить хрестик чи медалик, нехай віддадуть хату під опіку Пречистої Діви, нехай благають Пресвяте Серце Спасителя, щоб помогло їм сповнити важкі обов’язки щодо дітей.
            Митрополит Андрей Шептицький - колосальна, самобутня, неповторна постать в історії Української греко - католицької церкви. Народ возвеличив його іменням Український Мойсей і він достойний тієї величної назви. Про це переконливо свідчить його подвижницька діяльність не тільки на богословській душпастирській ниві, але й у сфері життя нашого народу - у шкільництві, мистецтві, просвіті, медицині.
Як добрий душпастир Митрополит Андрей плекав ідею християнського виховання дитини, бо «тільки одна наука Ісуса Христа приносить нам спасіння і силу». Першою школою виховання дитини є сім'я, у якій батьки мають бути взірцем християнської любові, високої моральності і згоди. Згадаймо принагідно як говорив про це відомий письменник Олесь Гончар: «Слово - категорія моральна. Українська пісня свідчить про чистоту й цнотливість нашої нації. Я виріс у хаті, де навіть згадувати чорта вважалося гріхом. Загадила цим злом солдатчина, війна, табори - гулаги. Майбутня Україна від цього зла (хотілось би вірити) очиститься. Буде як у пісні. Буде великодня». («Щоденник»). Дай же, Боже, щоб настала ця сподівана великодня! - скажемо ми оптимістично.
Від рідної хати, як вчить Митрополит Андрей, стежина виховання має пролягти до храму Божого: «Ведіть свою дитину до церкви, привчайте її до християнської науки й таким способом забезпечите собі спокійну старість». Не матеріальні розкоші, шумні видовища приносять у нашу хату щастя, а життя з Богом і в Бозі дарує нам любов і добро, про що так велемовно сказав Митрополит Андрей:
  -        Пам'ятайте, що християнське виховання є більшим добром, ніж усі інші добра світу! Коли б ви навіть і не мали що лишити своїм дітям, то як тільки навчили їх чесної праці та правдивості, як тільки встерегли їх від аморальності, то ви лишаєте їм у спадщину найбільше добро, яке тільки можете дати.
Тож у нашій школі виховання учнів має відбуватися на основі християнської науки, бо «християнство, як говорить Митрополит Андрей, - це не тільки теоретична доктрина, але й практика життя». Золотим гомоном озвалися ці великі слова у вислові філолога, журналіста Львівського університету Ольги Федик: «Немає благороднішого і досконалішого духовного вчення на світі білому, ніж християнство».
Піклування Митрополита Андрея про дітей – сиріт, дітей із бідних сімей та про українські школи
Важкі були роки у Львові після Першої світової війни. Багато дітей залишилися сиротами. Щоб якось хоч трохи допомогти їм, при кафедральному храмі св. Юрія діяли так звані «Літні колонії», де під проводом християнських вихователів діти вивчали релігійні та народні пісні, вивчали вірші й мали скромне, але поживне харчування. Діти любили й приязно горнулися до Митрополита, якого вважали своїм батьком, а то й св. Миколаєм. Зберігся один цікавий лист хлопчини - сироти, з яким він звернувся до Митрополита як до св. Миколая: «Добрий отче Миколаю! Уже падає сніг, і Данко, той, що живе в нашому подвір'ю, не може йти до захорони, бо має тільки старі літні капці. Принеси нам обом чобітки й для Данка зимову шапку, а кожушок він має від мами. Тільки запиши собі все. Цілую руці. Слава Ісусу Христу!».
Яка зворушлива непідробна щирість тієї дитини та й любов до ближнього.
Улітку Митрополит Андрей заснував літні табори для дітвори в селі Миловані - табір «Вакаційна оселя», а згодом такий же табір у Підлютому Долинського повіту. Усердно дбав Митрополит про навчання дітей. Так, кожного року він утримував своїм коштом двадцять дівчат і двадцять хлопців у школах Львова.
Ішли роки... Виникла потреба побудувати нову школу для українських дітей. Тодішній уряд Польщі не дозволяв будувати таку школу в центрі міста, а тільки на його околиці. І на допомогу українській громаді прийшов Митрополит, він дав частину Святоюрської гори (а то була власність церкви) і в 1928 році постала прекрасна школа та ще й будинок для директора гімназії. З пошани й вдячності до Митрополита хотіли назвати нову школу його іменем. Коли пішли до нього, щоб одержати згоду, він сказав: «Не робіть цього. А то мене всього спаралізує». Тож назвали школу іменем Маркіяна Шашкевича.
Митрополит Андрей часто навідувався до школи. Кожен його прихід був святом для школярів. Тепер у цій школі діє музей Андрея Шептицького. Середня школа №4 на вулиці М. Ломоносова також була побудована за сприяння Митрополита».
Окрім того, Митрополит Андрей усіляко заохочував нашу молодь здобувати освіту за кордоном - у Римі, Відні, Інсбруку й ін. Він же оплачував за їхнє навчання. Приміром, Андрій Гнатишин закінчив Віденську консерваторію за кошти Митрополита й став відомим композитором та диригентом.
Не перелічити всіх добрих справ, які Митрополит Андрей звершив для нашої церкви, для народу. «Це була титанічна постать - писав Дмитро Степовик, і Україна ніколи не забуде імені і справ цього великого християнина і патріота».









Доповідь на тему:
«Робота класних керівників по організації взаємодії НВК з батьками»



     Підготувала:
Вчитель початкових класів
        Бобятинського НВК  
«ЗШ І –ІІ ступенів – дитячий садок»
Мартинюк Іванна Петрівна


Форми роботи педагогів з батьками — це способи організації спільної діяльності та спілкування.
Робота педагогічних колективів шкіл з батьками здійснюється в двох напрямках: організаційна робота школи із сім'єю та підвищення педагогічної куль­тури батьків.
В організаційній роботі школи з батьками доцільним є поєднання індивідуальних, групових, колективних та масових форм роботи.
Індивідуальними формами роботи вчителя з батьками є: відвідування сімей учнів удома, бесіди з батьками учня, листування тощо.
Відвідування сім'ї учня вчителем.
Учитель відвідує сім'ю учня з метою налагодження контактів з батьками, з'ясування загальної та педагогічної культури сім'ї, умов життя учня, консуль­тування щодо єдиних вимог до дитини, обговорення відхилень у її поведінці, вжиття необхідних заходів щодо їх запобігання, залучення батьків до участі в роботі школи тощо. Відвідувати батьків учнів можна, маючи запрошення від них або домовившись заздалегідь. Несподіваний візит учителя викликає ніяковість, збентеження батьків. Під час зустрічі педагог має підкреслити позитивне в дитині, тактовно звернути увагу на недоліки, разом поміркувати над тим, як їх усунути. Дуже важливо створити атмосферу довіри і доброзичливості.
Перше відвідування сім'ї класним керівником є дуже відповідальним моментом, який найчастіше вирішує, чи будуть батьки прислухатися до порад учителя, співпрацювати зі школою в питаннях навчання та виховання дітей. До відвідування тієї чи іншої сім'ї вихователь готується заздалегідь: дізнаєть­ся про її склад, матеріальне становище, освіту батьків, місце роботи, обмірковує можливі питання та відповіді на них, визначає, які дані про дитину потрібно отримати насамперед.
Звичайно, за один візит класний керівник не зможе отримати відповіді на всі питання, що його цікавлять. Тому не слід виявляти нетерпіння, переривати розповіді батьків та інших членів сім'ї. Бесіда з батьками має проходити у доброзичливому, спокійному тоні.
Індивідуальні бесіди з батьками відбуваються як за ініціативою самих батьків, так і за ініціативою педагога. Інтерес батьків до питань виховання, їхню ініціативу щодо бесіди з класним керівником на педагогічні теми потрібно заохочувати та стимулювати.
Не можна проводити бесіду з батьками у присутності дитини, якщо ви не впевнені, що ваше схвалення чи осуд школяра будуть сприйняті дорослими так, як ви цього бажаєте.
Не завжди бесіда з батьками має бути тривалою. Іноді буває достатньо короткої розмови, кількох вагомих слів.
Перевагою індивідуальної роботи є те, що наодинці з учителем батьки відвертіше розповідають про свої проблеми та труднощі у вихованні дітей. Дорослі мають бути переконані, що їхня бесіда з учителем залишиться між ними, що жодна їхня відверта думка не буде розголошена.
Індивідуальне спілкування з батьками дає вчителю можливість вибрати правильний підхід до дитини.
Листування передбачає періодичне надсилання батькам листів про успіхи учня в навчанні, старанність, уважність та відповідальність. Можна по­відомити про певні труднощі дитини, попросити про зустріч. Варто висловити щиру подяку за гарне виховання дитини. Лист передають батькам через дитину, попередньо ознайомивши її зі змістом. Найчастіше листування використовують, коли класний керівник не може зустрітися з батьками у них удома або запросити їх до школи.
До групових форм роботи належать засідання батьківського комітету, робота з групами батьків тощо.
Батьківський комітет класу обирається на батьківських зборах у серпні-вересні. Зазвичай він складається з 3—5 осіб. Створюють батьківський ко­мітет з метою демократизації управління виховним процесом, налагодження зворотного зв'язку сім'я — школа, для поточного коригування управлінських рішень, забезпечення єдності педагогічних вимог до учнів, надання допомоги сім'ї у вихованні та навчанні дітей. Комітет діє відповідно до положення про батьківські комітети загальноосвітніх шкіл. До роботи в ньому залучають найактивніших батьків, авторитетних людей з високою громадянською свідомістю, які виявляють інтерес до справ класу, школи. Батьківський комітет обирається на весь термін навчання учнів у початковій школі. Залежно від потреб класу, він змінюється: чи за кількістю, чи за розподілом обов'язків. Класний керівник скеровує діяльність батьківського комітету на розв'язання навчально-виховних завдань, що стоять перед класом. Члени батьківського комітету встановлюють контакт з громадськими організаціями, беруть участь в організації дозвілля дітей (прогулянок, екскурсій, походів у театри та кіно), допомагають класному керівникові проводити педагогічну пропаганду тощо.
Роботу з групами батьків класному керівнику доцільно починати зі спостереження за навчанням та поведінкою учнів та вивчення їхніх сімей. Застосування методів анкетування, опитування, вивчення шкільної документації, спостереження дозволить вчителю отримати потрібну інформацію та розподілити батьків на групи (за типом сім'ї, за помилками батьків у сімейному вихованні, за проблемами учня, що виникають у навчанні, спілкуванні з товаришами тощо). Деякі батьки можуть входити до кількох груп. Соціально-педагогічна робота вчителя з групами батьків сприяє активнішій участі батьків у взаємодії зі школою.
Основними колективними формами роботи з батьками є класні батьківські збори, лекції, бесіди, конференції, сімейні свята в класі («День матері», «Бабусина скарбничка» , «Традиції моєї родини» тощо).
На класних батьківських зборах заслуховуються повідомлення з різних питань виховання (доповідь, інформація вчителя, лікаря чи повідомлення батьків про досвід виховання дітей у сім'ї), підбиваються підсумки роботи з учнями за семестр, рік; вирішуються організаційні та господарські питання.
Тематика педагогічних бесід та доповідей на класних зборах визначається вчителем відповідно до річного плану роботи з батьками. При цьому неод­мінно мають враховуватись інтереси та побажання батьків. Зміст такої бесіди повинен містити не тільки теорію питання, але й конкретні рекомендації. Бесіда з батьками передбачає жвавий обмін думками, участь у ній кожного з батьків.
Класні батьківські збори слід проводити двічі на семестр. Якщо є необхідність, можна організувати додаткові батьківські збори. Особливо це стосується батьків першокласників, які більшою мірою потребують педагогічних порад щодо організації життя, навчання та виховання дитини.
Класні батьківські збори можна організовувати по-різному.
Орієнтовний план проведення батьківських зборів
1. Бесіда на педагогічну тему, яку готує вчитель чи спеціаліст (лікар, працівник соціальної служби, психолог).
2. Обмін думками.
3. Повідомлення вчителя про навчально-виховну роботу в класі.
4. Обговорення та вирішення питань, що стосуються життя класу.
5. Різне.
Перед проведенням батьківських зборів класний керівник має потурбуватися, щоб у класі було прибрано, провітрено. Бажано посадити батьків на місця, де сидять їхні діти — таким чином вони побачать робоче місце сина чи доньки, матимуть можливість познайомитися з батьками сусіда по парті.
Можна покласти перед батьками складений аркуш паперу, всередині якого написати індивідуальне звернення до батьків.
Класні батьківські збори мають тривати не більше ніж 1 год. — 1 год. 30 хв. Невимушене, емоційно забарвлене вступне слово вчителя створює добро­зичливу атмосферу.
Після короткого вступу вчитель проводить бесіду на педагогічну тему. Зупиняючись на теоретичних та методичних аспектах проблеми, він обов'язково   розкриває її стосовно конкретної ситуації життя даного класу, складу учнів та їхніх батьків. Характеризуючи учнів, потрібно відзначити успіхи тих, чиї батьки прислухалися до порад учителя.
Вчителю дуже важливо продумати проведення тієї частини зборів, що стосується організаційних питань. Якщо не приділити їй належної уваги, то бать­ки будуть поспішати, записувати тільки те, що безпосередньо стосується
Їхньої дитини, намагатимуться уникнути доручень.
Батьківські збори за проблемами, що на них вирішуються, поділяються на організаційні, тематичні та підсумкові. Але більш раціональною та дієвою формою цієї роботи є комбіновані збори, які комплексно розв'язують завдання, поставлені перед школою в соціально-педагогічній роботі з батьками.
Для ефективної організації батьківських зборів доцільно періодично проводити анкетування.
Анкета для батьків
1. Яку інформацію Ви хотіли б отримати на батьківських зборах?
2. Які питання виховання Вас особливо хвилюють?
3. Яку пресу Ви читаєте?
4. Чим Ви можете допомогти класному керівнику в роботі з дітьми класу?
5. На що вчителю слід звернути особливу увагу в роботі з Вашою дитиною?
Масові форми роботи: загальношкільні батьківські збори, збори батьків учнів І—4-х класів, випускників; тижні сім'ї у школі (вечорниці, сімейні естафети, концерти, твори про свою сім'ю та ін.); дні відкритих дверей; конференції тощо.
Однією з форм роботи з батьками початкових класів є день відкритих дверей. У деяких школах для цього виділяють певний день місяця, в інших про­водять його залежно від конкретних умов. У цей день в школу запрошують усіх батьків. Відвідування уроків, безпосереднє ознайомлення з роботою вчителя, спостереження за дітьми є дієвою формою педагогічної пропаганди.
Перед організацією дня відкритих дверей, якщо він відбувається вперше, батьків слід попередити, щоб вони в жодному разі не перебивали вчителя, а всі пропозиції та побажання висловлювали після уроку.
Дбаючи про ефективну взаємодію з батьками, при використанні різних форм роботи учитель має враховувати важливість таких чинників:
1. Запрошення батьків до співпраці. Часто вчитель вважає, що батьки перебувають в опозиції до нього. Доброзичливість, відкритість у спілкуванні з батьками — перший крок до співпраці з ними.
2. Дотримання позиції рівноправності. Об'єднання зусиль учителя та сім'ї школяра можливе за взаємного визнання ними рівноправності. Перший крок має   зробити вчитель, оскільки до цього його зобов'язує професійний обов'язок.
3. Визнання важливості ролі батьків у співпраці. Учитель повинен завжди наголошувати на важливій ролі батьків у вихованні та розвитку дитини.
4. Вияв любові, захоплення їхньою дитиною. Психологічний контакт із батьками виникає одразу, як тільки вчитель виявляє розуміння дитини, симпатію до неї, бачить позитивні та негативні риси. Батьки, відчувши доброзичливість учителя, охочіше спілкуються з ним, налаштовуються на співпрацю.
5. Пошук нових форм співпраці. Учитель може запропонувати одному з батьків організувати батьківські збори, разом визначивши Їх тематику, структуру тощо. Особливо корисний обмін думками з батьками щодо налагодження взаєморозуміння з дітьми.
Макаренко зазначав: «Виховання є процес соціальний… Виховує все: люди, речі, явища, але перш за все і більше всього – люди. З них на першому місці – батьки і педагоги ». Лише у співпраці з батьками можна досягти поставленої виховної мети - виховання ОСОБИСТОСТІ, високоморальної, творчої та здорової людини.